Slægtsforskning fra Uffe og Janne Kjeldskov

Uffe Frey KjeldskovAge: 74 years1944

Name
Uffe Frey Kjeldskov
Birth June 27, 1944 24 24
Birth June 27, 1944 24 24

Alias
/fu-fi/
yes

Birth of a sisterAnne Louise Lydia Kjeldskov
November 4, 1948 (Age 4 years)
Birth of a brotherHans Christian Troels Kjeldskov
November 17, 1953 (Age 9 years)
Death of a paternal grandmotherHertha Louise Christensen
June 27, 1962 (Age 18 years)
MarriageJanne Inge Moreau HansenView this family
June 2, 1967 (Age 22 years)
Birth of a son
#1
Tim Moreau Kjeldskov
March 17, 1968 (Age 23 years)
Birth of a son
#2
Tim Moreau Kjeldskov
March 17, 1968 (Age 23 years)

Birth of a son
#3
Per Moreau Kjeldskov
December 10, 1972 (Age 28 years)
Birth of a son
#4
Per Moreau Kjeldskov
December 10, 1972 (Age 28 years)

Death of a fatherJørn Kjeldskov
November 14, 1973 (Age 29 years)
Death of a maternal grandfatherGottfred Emil Petersen
October 9, 1979 (Age 35 years)
Death of a maternal grandmotherPetra Lydia Karoline Petersen
June 22, 1983 (Age 38 years)
Death of a brotherHans Christian Troels Kjeldskov
December 3, 1992 (Age 48 years)
Burial of a brotherHans Christian Troels Kjeldskov
December 8, 1992 (Age 48 years)
Death of a motherSimona Rasmine Christa Christine Petersen
August 30, 1994 (Age 50 years)
Death of a sisterAnne Louise Lydia Kjeldskov
July 3, 2010 (Age 66 years)
Burial of a sisterAnne Louise Lydia Kjeldskov
July 7, 2010 (Age 66 years)
Death of a half-brotherJørgen Lindkær Jensen ( Petersen )
December 18, 2013 (Age 69 years)
Burial of a half-brotherJørgen Lindkær Jensen ( Petersen )
December 2013 (Age 69 years)
Title
Chauffør
yes

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 27, 1943Horsens Borgerlig viet
15 months
himself
4 years
younger sister
Anne Louise Lydia Kjeldskov
Birth: November 4, 1948 28 28Silkeborg Alderslyst sogn Skanderborg amt
Death: July 3, 2010Odense Ansgar sogn Regionsyd
5 years
younger brother
Mother’s family with Gunnar Lindkær Jensen - View this family
step-father
mother
Marriage: April 24, 1938Tamdrup sogn Skanderborg amt
1 year
half-brother
Family with Janne Inge Moreau Hansen - View this family
himself
wife
Marriage: June 2, 1967Odense Rådhus Odense amt
9 months
son
5 years
son

Shared note

Andre Oplysninger:

Her boede Uffe fra omkring 1949 til januar - februar 1953 hvor han flyttede til Odense

DET IDEELLE SAMFUND Ringgården på Nylandsvej blev det første større byggeri i Silkeborg. Det er ligesom forløberen, Færgegården, der blev omtalt som "det ideelle samfund", et monumentalt byggeri med tre etager i et helt fladt terræn. Lange, lave længer ligger beskyttende omkring en stor gård, der er åben mod syd. I midten et åbent fællesareal med lys og luft til en legeplads.

Man kan se Ringgården som et dansk eksempel på amerikansk inspireret byplanlægning i perioden. Byplanlæggeren Lewis Mumford mente, at byen skulle tilpasses menneskets behov. Derfor foreslog han "naboskabsbydele" med forretningskvarterer og børneinstitutioner. Nord for Ringgården lå således Nordre Skole og syd for Børnegården med vuggestue, børnehave og fritidshjem. Mod Nylandsvej var der indrettet flere butikker. Alt dette har sikkert medvirket til, at man i Ringgården i de første årtier efter krigen kunne opleve et stærkt sammenhold, som kunne minde om gamle dages landsbyfællesskab. Man afholdt bl. a. børnefester og illuminerede altanerne ved festlige lejligheder

Den 1-11 - 1958 kom Uffe i lærer som Blikkenslager, hos C. M. Eriksen, Bjerregade 3-5 i Odense, Lærer Kontrakten, blev ophævet efter fælles overenskomst den 27-11 - 1961.

Uffe var i efteråret 1962, på Session, hvor han trak nr. 4035, han blev indkaldt som Soldat ved Sjællandske livregiment i Slagelse, hvor han mødte den 2-5 - 1963 kl. 12:00, han blev hjemsendt fra Odense den 6-3 - 1964. Uffes soldater nr. var 587872. og hans Lægdsrulle nr. var 613 - 14829.

Uffe Kjeldskov har en søn der heder Jurij Clausen han er fra et tidliger ægteskab med Leila Jespersen, han er født 5 oktober 1963 i Odense Første ægteskab opløst ved skilsmisse den 21-1 - 1966.

Uffe var Chauffør i ca. 25 år, han standsede med at kører lastbil i september 1988. på grund af dårlig ryg og nakke, han søgte førtidspension den 7-2 - 1989, den blev bevilget den 15-1 - 1990. ( sygdommen heder Morbus Bechterew )

Uffe forlod folkekirken den 10-11 - 1965, og indtrådte igen i februar 2002.

Fra 2008 rejste Uffe og Janne hvert år 2-3 uger til Bornholm på ferie, her lejede de en ferielejlighed, som for det meste var lejlighed nr. 18 på Hotel Østersøen i Svaneke ( i 2014 var det lejlighed nr 26 i Gudhjem Søpark )

Kommentarer fra brugerne: Odense 2010

Uffe Kjeldskov Larsen Stevns Vænge 7 Odense sø: I årene 1965-66 og lidt i 1967, gik jeg fredag og lørdag, en del i byen i Odense, og jeg mener at mine kammerater og mig kom på de fleste af byens værtshuse, men det som jeg vil frem til er i 1966-67 kørte jeg som Chauffør ved Papirfirmaen Stenstrup - Jensen i Oluf Bagersgade her i Odense, på det tidspunkt var jeg fraskilt, og her på papirfabrikken arbejdede der mange piger, en af dem havde jeg fået et godt øje til, så en fredag eftermiddag spurgte jeg hende om det skulle være os to på lørdag aften, til det svarede hun det kan det da godt du kan bare komme til ' Hjørnely ' svaret undrede mig meget, for det var et af de livlige steder i Overgade, hvor jeg af og til havde nyt en pils, nå men lørdag kom min kammerat Ivan og jeg ind for at se om hun var der men, pige som jeg skulle møde der var der ikke, mandag morgen sagde jeg til damen du var da ikke på Hjørnely, til det sagde hun at hun aldrig havde sagt at hun skulle på Hjørnely og at hun ikke kendte stedet, men hun havde sagt du kan jo bare komme til Hjørring, for der havde hun været på Weekend hos sin søste, men alt gik godt vi har været gift i over 48 år og har to sønner sammen. ( 2015 )

PS. allerede dengang skulle jeg havde haft hørerapperat men det fik jeg for 2 år siden